فیلم‌های بخش کلاسیک‌های ونیز معرفی شدند/به یاد دسیکا و ماسترویانی

فیلم‌های میکل آنجلو آنتونیونی، ویتوریو دسیکا و لینا ورتمولر در بخش کلاسیک‌های جشنواره فیلم ونیز امسال جای گرفتند.

ونیز نسخه ترمیم شده فیلم کلاسیک «شب» اثر میکل آنجلو آنتونیونی و «طلای ناپل» اثر ویتوریو دسیکا را در فهرست ۱۸ فیلمی گذاشت که بخش کلاسیک‌های هشتاد و یکمین دوره جشنواره را تشکیل می‌دهند.

«شب» درامی سیاه و سفید که محصول ۱۹۶۱ است، یک روز و شب از زندگی یک رمان‌نویس سرخورده و همسر بیگانه‌اش را به تصویر می‌کشد. این فیلم در صدمین سالگرد تولد مارچلو ماسترویانی بازیگر نقش اصلی آن نمایش داده می‌شود.

«طلای ناپل» ساخته ویتوریو دسیکا با بازی سوفیا لورن، محصول ۱۹۵۴ متشکل از ۶ اپیزود است که با الهام از داستان‌های کوتاه جیووانی ماروتا ساخته شده و در پنجاهمین سال درگذشت این کارگردان شهیر ایتالیایی به نمایش درمی‌آید.

از دیگر فیلم‌های ایتالیایی این فهرست فیلم «از بین رفته توسط یک سرنوشت غیرمعمول در دریای آبی» که با عنوان «شیفته» هم شناخته می‌شود، ساخته لینا ورتمولر کارگردان ایتالیایی است که نامش به عنوان نخستین کارگردان زن نامزد اسکار در تاریخ ثبت شده و سال ۲۰۲۱ در ۹۳ سالگی درگذشت.

فیلم های انگلیسی زبان این فهرست شامل فیلم هایی چون «مهابهاراتا» ساخته پیتر بروک محصول ۱۹۸۹ و کمدی «منشی همه کاره او» ساخته هاوارد هاکس با بازی کری گرانت و روزالیند راسل محصول ۱۹۴۰ می‌شود.

خش کلاسیک ونیز از سال ۲۰۱۲ به عنوان بخشی از جشنواره افزوده شده و به بهترین فیلم بازسازی‌شده و بهترین مستند درباره سینما به انتخاب هیات داوران دانشجو جایزه می‌دهد.

«مواد فروش» اولین فیلم بلند نیکلاس ویندینگ رفن کارگردان ۵۳ ساله دانمارکی محصول ۱۹۹۶، «بازی‌های ممنوعه» رنه کلمان کارگردان فقید فرانسوی محصول ۱۹۵۲ و برنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، «آیین» ساخته گیریش کاساراوالی از سینمای هند محصول ۱۹۷۷، «تعقیب بزرگ» فریتس لانگ محصول ۱۹۵۳ آمریکا، «خون و شن» روبن مامولیان، «خم رودخانه» آنتونی مان با بازی جیمز استوارت محصول ۱۹۵۲، «مانجی» ساخته یاسوزو ماسومورا فیلمساز فقید سینمای ژاپن محصول ۱۹۶۴، «بیکاره» نانی مورتی محصول ۱۹۷۸ از سینمای ایتالیا، «مردی که وصیتش را بر فیلم گذاشت» ساخته ناگیسا اوشیما کارگردان فقید ژاپنی محصول ۱۹۷۰، «زمانه و تغییر آگوستو ماتراگا» ساخته روبرتو سانتوس کارگردان برزیلی محصول ۱۹۶۵، «گلدفلیکس» ساخته ورنر شروتر کارگردان فقید آلمانی محصول ۱۹۷۶، «پوست لطیف» فرانسوا تروفو محصول ۱۹۶۴، «مدل» ساخته فردریک وایزمن محصول ۱۹۸۰ دیگر فیلم‌های امسال بخش کلاسیک‌های ونیز هستند.

جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز ۲۰۲۴ از ۲۸ آگوست تا ۷ سپتامبر (۷ تا ۱۷ شهریور) برگزار می‌شود.

منبع: مهر
دیدگاه
آخرین اخبار