در شش روز برگزاری و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل؛

نمایشگاه کتاب به فروش دو برابری رسید

قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در نشست خبری روزانه خود از ثبت رکورد دو برابری فروش کتاب در نمایشگاه نسبت به دوره مشابه سال قبل طی ۶ روز نخست برپایی نمایشگاه خبر داد.

به گزارش ستاد خبری سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، علی رمضانی و آزاده نظربلند، به ترتیب قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و مدیر کمیته پاسخگویی و اطلاع‌رسانی این نمایشگاه، ششمین نشست خبری روزانه را امروز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار کردند و با اعلام جدیدترین خبرهای نمایشگاه کتاب به پرسش خبرنگاران پاسخ دادند.

علی رمضانی در ابتدای سخنان خود عنوان کرد: هفتمین روز از برگزاری نمایشگاه را پشت سر می‌گذاریم، ناشران چشم به راه هستند تا مخاطبان بیشتری را در نمایشگاه دیدار کنند و ارتباطات خود را تا نمایشگاه سال آینده با مخاطبان خود حفظ کنند.

دیدار رهبری سه ساعت به طول انجامید

سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به دیدار مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب اشاره کرد و افزود: روز گذشته نمایشگاه کتاب تهران میزبان رهبر معظم انقلاب بود و ایشان به خانه خودشان سر زدند. بازدید رهبری قریب به سه ساعت به طول انجامید و در خصوص برخی از آثار با غرفه‌داران گفت‌وگو کردند.

او گفت: رهبری با حضور در نمایشگاه کتاب در مورد الزامات حوزه کتاب با مسئولین صحبت کردند و رهنمودهای خود را فرمودند. همچنین در حوزه توزیع محصول هم سخن گفتند و امسال از آثار بیشتری بازدید کردند و در یک غرفه هم گفتند که اینجا یک عمر باید وقت گذاشت تا همه این رمان‌ها را بخوانیم. ایشان در مورد وظایف دستگاه‌های اطلاع‌رسانی به‌ویژه صدا و سیما نیز صحبت فرمودند و این وظیفه را بسیار خطیر دانستند.

رمضانی در همین ارتباط، افزود: مقام معظم رهبری در رابطه با شمارگان نشر از ناشران سوال‌هایی پرسیدند. ایشان همچنین به آثار کودکان و نوجوانان توجه داشتند و از حدود ۱۰ غرفه بخش کودک و نوجوان بازدید کردند و این نقطه شروع خوبی برای توجه بیشتر به نشر کودک است. جا دارد که از جانب مجموعه نمایشگاه کتاب و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از لطف رهبری در بازدید از نمایشگاه کتاب تشکر و قدردانی کنیم.

 شهردار تهران امروز از نمایشگاه بازدید می‌کند

سخنگوی نمایشگاه کتاب به حضور مقام‌‌های مختلف از دستگاه‌های دولتی در نمایشگاه کتاب اشاره کرد و افزود: امروز نمایشگاه میزبان مسئولان بسیاری بود. از جمله رییس سازمان بازرسی کل کشور، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، سخنگوی دولت و سفیر ونزوئلا که تا این ساعت از نمایشگاه بازدید کردند. شهردار تهران هم ساعاتی دیگر از نمایشگاه کتاب بازدید می‌کند که البته شهرداری تهران از ارکان مهم نمایشگاه کتاب تهران است.

نمره نظرسنجی 

قائم‌مقام و سخنگوی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مورد نظرسنجی انجام شده با پرسش «تنوع موضوعی کتاب‌های ارائه شده در نمایشگاه تا چه حد رضایت بخش بود؟» اعلام کرد: ۷۱ درصد مردم تنوع موضوعی را مناسب دانستند. ۱۴ درصد متوسط، ۷ درصد کم و ۸ درصد این رضایت را خیلی کم اعلام کردند. در مجموع ۷۱ درصد تنوع موضوعی کتاب‌های نمایشگاه را خیلی زیاد و زیاد دانستند. مردم در این نظرسنجی سه نقطه قوت را برای روز ششم برگزاری نمایشگاه کتاب عنوان کردند، از جمله «آب و هوای اردیبهشتی»، «بازتاب خوب رسانه‌ای نمایشگاه» و «نظرسنجی از مردم و اعلام نتیجه روزانه آن» که مورد توجه آنها قرار گرفته است.

رمضانی در همین رابطه ادامه داد: مردم در مورد نقاط ضعف «به‌روز نبودن استندهای جست‌وجو برای کتاب‌های چاپ شده در نمایشگاه»، «کم بودن مدت برگزاری نمایشگاه» و «تنوع پایین کتاب‌های ناشران خارجی و محدود بودن به برخی از زبان‌ها» را عنوان کردند. آنها همچنین خواستار «افزایش پراکندگی استندهای جست‌وجوی کتاب»، «اضافه شدن میز کتاب‌های پیشنهادی رهبری» و «در نظر گرفتن ماشین برقی برای جا‌به‌جایی در حیاط» شدند.

او بیان کرد: اقدامات ستاد برگزاری برای رفع مشکلات در روز ششم برگزاری شامل «بازنگری چینش استندهای جست‌وجوی کتاب»، «امکان‌سنجی استقرار ماشین‌های برقی» و «بررسی به‌روز بودن اطلاعات جست‌وجوگرهای کتاب» بود. در نظرسنجی حضوری مردم نمره ۷۲ از ۱۰۰ را به نمایشگاه دادند و در نظرسنجی مجازی هم نمایشگاه موفق شده نمره ۷۸ از ۱۰۰ را کسب کند.

سخنگوی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچنین از ثبت نام ۱۳۹ هزار نفر از دانشجویان و طلاب برای دریافت بن کتاب خبر داد و افزود: ثبت نام هنوز باز است و می‌توانند برای دریافت بن اقدام کنند.

فروش ۲۸۳ میلیاردی کتاب در شش روز نمایشگاه کتاب

رمضانی همچنین آمار فروش نمایشگاه را اینطور اعلام کرد: در نمایشگاه کتاب در شش روز ۲۸۳ میلیارد تومان کتاب فروخته شد که از این میزان ۲۰۱ میلیارد تومان در بخش حضوری و ۸۲ میلیارد آن در بخش مجازی ثبت شد. در بخش حضوری ۱۳۲میلیارد تومان از مبادی رسمی فروخته شد و ۶۹ میلیارد تومان فروش هم از مبادی غیررسمی نظیر پرداخت به شکل کارت به کارت انجام شد. در بخش مجازی نمایشگاه کتاب هم ناشران موفق به فروش ۵۶ میلیارد تومانی کتاب شدند و کتابفروشان در شش روز به فروش ۲۶ میلیارد تومانی رسیدند.

نمایشگاه کتاب دو برابر بیشتر از پارسال فروش داشت 

سخنگوی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به آمار فروش نمایشگاه کتاب در مدت زمان مشابه در دوره سی‌وچهارم اشاره کرد و گفت: نمایشگاه کتاب در سال گذشته در شش روز نخست از برپایی خود ۱۴۴ میلیارد تومان فروش داشت و امسال به فروش نزدیک به دو برابری رسیده است که این میزان، با احتساب متوسط درصد افزایش قیمت است و برابر با رشد ۹۷ درصدی است.

۵۹ هزار بسته تا ظهر امروز پست شد

رمضانی ادامه داد: در شش روز نخست برگزاری نمایشگاه کتاب، بخش مجازی موفق به فروش ۴۵۵ هزار نسخه از ۱۹ تا ۲۴ اردیبهشت ماه شد که این تعداد کتاب در قالب ۲۷۰ هزار بسته ساماندهی شدند. از ناشران می‌خواهیم هر چه زودتر بسته‌های مردم را ارسال کنند. تا امروز هم ۵۹ هزار بسته توسط شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ارسال شد.

رونمایی از نشان ملی جشنواره کودک 

سخنگوی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: امروز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۳۸ نشست تخصصی در هفت ‌سرای نمایشگاه برگزار می‌شود. همچنین از نشان جشنواره ملی و بین‌المللی کودک و نوجوان نیز ظهر امروز با حضور معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد رونمایی شد. نشست هم‌اندیشی در حوزه قیمت‌گذاری کتاب نیز در سالن کوشک نمایشگاه کتاب برگزار شد.

رمضانی با اعلام اینکه در هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران در روز ششم برگزاری نمایشگاه چهار رای صادر شد، افزود: برای دو ناشر تعطیلی موقت صادر شد، یک مورد هم تعطیلی دائمی غرفه به دلیل ارائه تخفیف نامتعارف و فعالیت‌های غیرنشری داشتیم. همچنین یک ناشر هم به کاهش ۵۰ درصدی غرفه در سال آینده محکوم شد.

۳۲ هزار تماس در ۶ روز نمایشگاه پشتیبانی شد

آزاده نظربلند، مدیر کمیته پاسخگویی و اطلاع‌رسانی هم در ادامه این نشست گفت: در کمیته اطلاع‌رسانی و پاسخگویی در دو بخش خدمت‌رسانی داریم. تا امروز ۳۲ هزار تماس را پاسخگو بودیم که این میزان تماس‌ها در مجموع ۴۲۰ ساعت به طول انجامید.

او ادامه داد: سال گذشته پشتیبانی ما از مخاطبان نمایشگاه مجازی از ساعت ۹ صبح تا ۸ شب انجام می‌شد که امسال تا ساعت ۱۱ شب بخش مجازی نمایشگاه را پشتیبانی می‌کنیم. نظرسنجی بخش مجازی هم راه‌اندازی شده و شرکت‌کنندگان رضایت ۸۶ درصدی خود را با ثبت خیلی خوب و خوب اعلام کردند.

مدیر کمیته پاسخگویی و اطلاع‌رسانی نمایشگاه کتاب تهران اعلام کرد: تا امروز ۴۳۲ هزار جست‌وجو در بخش اطلاع‌رسانی حضوری نمایشگاه اتفاق افتاده که ۲۰۲ هزار جست‌وجو با پشتیبانی همکاران در ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی صورت گرفته است.

به گفته نظربلند، ۱۵۶ هزار جست‌وجو از دستگاه‌های نمایشگاه انجام شده و ۵۰ هزار نقشه نمایشگاه را در بین بازدیدکنندگان توزیع کردیم.

دیدگاه
آخرین اخبار