واشنگتن پست: پزشکیان آرای محافظه کاران میانه رو را هم جلب کرد

«اصلاح طلب ایرانی با شکست دادن یک نامزد تندرو به ریاست جمهوری رسید.»

این عنوانی است که رسانه امریکایی واشنگتن پست برای پوشش گزارش مربوط به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران انتخاب کرده و می‌نویسد: مسعود پزشکیان، نامزد اصلاح طلبان، که از سیاست‌های میانه رو در داخل و تعامل محدود با غرب حمایت می‌کند، در انتخابات ریاست جمهوری ایران با شکست دادن سعید جلیلی، چهره محافظه کار برجسته، پیروز شد.

پزشکیان پس از آن که رای گیری به دور دوم برگزار شد، در رقابتی که با حضور کمرنگ مردم روبه رو شده بود، برنده شد. رسانه دولتی ایران بامداد شنبه نتایج را اعلام کرد. میزان مشارکت در روز جمعه ۵۰ درصد بود که اندکی بیشتر از پایین‌ترین رقم تاریخی هفته گذشته ۴۰ درصد بود. پزشکیان که قبل از تبلیغات ریاست جمهوری در خارج از ایران کمتر شناخته شده بود، تنها اصلاح طلبی بود که برای کاندیداتوری تایید شده بود.

بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، او ۱۶.۳ میلیون رای به دست آورد که تقریباً ۳ میلیون رای بیشتر از جلیلی، نزدیک‌ترین رقیب خود، که با حدود ۱۳.۵ میلیون رای عقب بود، است.

این رسانه امریکایی در ادامه ادعا می‌کند که پیروزی پزشکیان شکست قابل توجهی را برای حزب فوق محافظه کار ایران در برهه‌ای حساس برای این کشور به همراه دارد، زیرا این کشور با تشدید تنش‌های منطقه‌ای و بن بست با غرب بر سر برنامه هسته‌ای خود مواجه است.

به گفته برخی تحلیلگران، محافظه کاران در انتخابات زودهنگام دور اول در مجموع دست بالاتر را داشتند، اما به نظر می‌رسد که پزشکیان حمایت گسترده تری را بسیج و محافظه کاران میانه رو را جذب و مشارکت بیشتری را در پایگاه خود ایجاد کرده است.

پزشکیان جراح قلب و جانباز جنگ ایران و عراق که در مجلس ایران و در دوره‌ای در دولت به عنوان وزیر بهداشت ایران خدمت کرده، با مطالبه عمومی ایجاد تغییر روبه رو است. این در حالی است که او سیاست‌های خود را تابعی از سیاست‌های نظام می‌داند.

او در زمان مبارزات انتخاباتی برای ریاست جمهوری، از اصلاحات اجتماعی و اقتصادی محدود و تعامل با ایالات متحده بر سر برنامه هسته‌ای ایران برای لغو تحریم‌هایی که اقتصاد را فلج کرده، حمایت کرد. حامیان پزشکیان از تعلق داشتن او به جمعیت آذری، یکی از اقلیت‌های قومی ایران، به عنوان یکی از دلایلی که می‌گویند او می‌تواند به عنوان یک نیروی متحد کننده در کشور عمل کند، یاد می‌کنند. پزشکیان در یکی از نطق‌های خود متعهد شد آنچه را که به عنوان «شکاف» در ایران بین مردم و دولت توصیف کرد، پر کند.

مهرزاد بروجردی، تحلیلگر ایرانی و رئیس دانشگاه علم و صنعت میسوری، می‌گوید که پیروزی پزشکیان نشان می‌دهد که او توانسته پایگاه حمایتی خود را در از هر دو صف اصلاح‌طلب و محافظه‌کار گسترش دهد. اما به محض رسیدن به قدرت، محافظه کاران ایران ممکن است برنامه‌هایی را که پزشکیان در طول مبارزات انتخاباتی خود در نظر گرفته بود، ناکام بگذارند. اصولگرایان از روز اول تلاش خواهند کرد تا موانع ایجاد کنند. او ماه عسل چندانی نخواهد داشت. آن‌ها برای هر کاری که پزشکیان بخواهد انجام دهد، مانعی ایجاد خواهندکرد.

این رسانه در ادامه با اشاره به مشارکت پایین مردم در این دور از انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که این مشارکت پایین قدرت مانور او را محدود می‌کند.

واشنگتن پست با اشاره به جنگ در غزه و فعال بودن محور مقاومت در مبارزه با اسرائیل از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ تاکنون می‌نویسد: در سراسر خاورمیانه - از غزه گرفته تا لبنان و یمن - گروه‌های مسلح متعلق به محور مقاومت به اسرائیل و حامیان آن حمله می‌کنند، پایگاه‌های نظامی آمریکا را تهدید می‌کنند و خطوط کشتیرانی جهانی را مختل می‌کنند. در ماه آوریل، پس از حمله اسرائیل به ساختمان دیپلماتیک ایران در دمشق، سوریه، تهران اولین حمله نظامی مستقیم خود را به اسرائیل انجام داد و یک جنگ سایه چند ساله را آشکار کرد.

در داخل کشور، هنوز نارضایتی‌های نسبی پس از اعتراض‌های سراسری ۲۰۲۲ ادامه دارد. علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بین‌المللی بحران در گفتگو واشنگتن پست از جدی بودن شکاف بین دولت و جامعه سخن می‌گوید.

 

منبع: جماران
دیدگاه
آخرین اخبار