وطن امروز:

۱۲ نفر از کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری تایید صلاحیت می‌شوند

«وطن‌ امروز» بر اساس پیش‌بینی صاحب‌نظران، ۱۲ نفر را به عنوان کاندیداهای احتمالا مورد تایید شورای نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد.

روزنامه «وطن‌ امروز» نوشت: «بر اساس گزارش ستاد انتخابات کشور، از ۱۰ تا ۱۴ خرداد ماه، به مدت پنج روز، ۸۰ نفر برای کاندیداتوری در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند.

این ۸۰ کاندیدا، ترکیبی از افراد و چهره‌های سرشناس و نیز مدیران مطرح هستند. اکنون گمانه‌زنی‌هایی درباره بررسی صلاحیت این افراد در شورای نگهبان و ترکیب نهایی کاندیداها انجام شده است. طی روزهای اخیر، به‌خصوص پس از پایان مهلت ثبت‌نام، اخباری در فضای مجازی مبنی بر تایید یا ردصلاحیت برخی کاندیداها مطرح شده است. پیگیری‌های «وطن امروز» نشان می‌دهد تاکنون در بررسی صلاحیت داوطلبان، هنوز تصمیم قطعی درباره تایید یا ردصلاحیت آنها گرفته نشده است.

روز گذشته نیز، سخنگوی شورای نگهبان این موضوع را تایید کرد و گفت هنوز درباره هیچ داوطلبی تصمیم قطعی گرفته نشده است. با این حال اما با بررسی داوطلبان می توان درباره ترکیب نهایی تایید شده پیش بینی کرد. با بررسی داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری می توان درباره برخی از این داوطلبان احتمال قطعی تاییدصلاحیت را در نظر گرفت و درباره برخی از آنان نیز این احتمال را با ضریب پایین‌تری مدنظر گرفت.

«وطن امروز» در پیگیری‌های خود و نیز در گفت‌و‌گو با صاحب‌نظران، به بررسی داوطلبان و استمال تایید یا عدم تاییدصلاحیت آنان پرداخته است. با بررسی‌های انجام‌شده، از میان ۸۰ داوطلب انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری، نهایتا ۱۲ گزینه که شانس تاییدصلاحیت آنها در شورای نگهبان بیشتر از سایرین باشد؛ مشخص شده‌اند. به عبارتی، این ۱۲ نفر کسانی هستند که پیش‌بینی می‌شود ترکیب نهایی افراد تاییدصلاحیت‌شده، از میان آنها باشد.

این ۱۲ نفر عبارتند از: محمدباقر قالیباف، مهراد بذریان، علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، محمد شریعتمداری مصطفی پورمحمدی، علی نیکزاد، امیرحسین قاضی‌زاده، صولت مرتضوی و عبدالناصر همتی.

صاحب‌نظران می‌گویند، با توجه به شرایط دوازده‌گانه کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری، این ۱۲ داوطلب بیشتر از سایرین، شانس تایید از سوی شورای نگهبان را دارند.

بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی، رئیس‌جمهور باید از میان رجال مذهبی یا سیاسی ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدیر باشد و تشخیص این موضوع بر عهده ۱۲ عضو شورای نگهبان است.

دیدگاه
آخرین اخبار