وب سایت دیپلماتیک:

انتظار می رود آمریکا هم برای محکوم کردن ایران به اروپا بپیوندد

علی واعظ، مدیر برنامه ایران در گروه بین المللی بحران در آمریکا گفت: هرچند آمریکا در مشورت های درونی این استدلال را کرده که هزینه های صدور قطعنامه علیه ایران، بیشتر از دستاوردهای احتمالی آن است، اروپایی ها پافشاری دارند که عدم اقدام می تواند اعتبار شورای حکام را کمرنگ کند.

لاورا روزن Laura Rozen در چهارم ژوئن 2024 در وب سایت دیپلماتیک مقاله منتشر کرد که ترجمه بخش هایی از آنرا می خوانید:

انتظار می رود که آمریکا و سه کشور اروپایی عضو توافق هسته ای ایران، این هفته مشترکا قطعنامه ای را بین اعضای شورای حکام سازمان بین المللی انرژی هسته ای به گردش اندازند که ایران را به خاطر همکاری ناکافی با آژانس محکوم می کند و این به رغم نگرانی آمریکاست که می گوید چنین اقدامی می تواند فراواکنش ایران را در پی داشته باشد و نتیجه سیاستی روشنی هم نخواهد داشت. 

نشست فصلی شورای حکام آژانس از روز دوشنبه در وین آغاز شده است.

مقام های آمریکایی در هفته های اخیر، از برخی گمانه زنی های رسانه ای انتقاد کرده اند که واشنگتن در حال حاضر مایل به پی جویی تصویب یک قطعنامه محکومیت نیست و نیز از این برداشت که سه گانه اروپایی در مشورت های داخلی شان، موضع تندتری داشته اند. 

وزارت خارجه آمریکا درباره اینکه انتظار می رود واشنگتن چه موضعی در نشست شورای حکام داشته باشد، حرفی نزد اما تایید کرد که آمریکا و سه گانه اروپایی- بریتانیا، فرانسه و آلمان- با هم اقدام خواهند کرد. ماتیو میلر، سخنگوی وزارتخارجه آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: "نمی خواهم درباره گام هایی که ممکن است در شورای حکام برداریم، سخنی بگویم، تنها اینکه در گذشته، گام های چشمگیری را در آژانس بین المللی انرژی هسته ای برداشته ایم و آماده ایم که در آینده هم این کار را انجام دهیم. همچنین به گفتگو با شرکایمان از جمله سه گانه اروپایی درباره اینکه این گام ها دقیقا چگونه باید باشند، ادامه خواهیم داد. اگر قطعنامه ای در کار باشد، خواهید دید که موضع ایالات متحده چه خواهد بود اما فکر میکنم نباید انتظار داشت که آمریکا هیچگونه کاری را در ناهماهنگی با شرکایش در سه گانه اروپایی انجام دهد. ما برای اتحادمان ارزش قائلیم و انتظار داریم که ادامه یابد."

یک کارشناس مسائل ایران که پیش نویس این قطعنامه را دیده می گوید که این متن واژه پردازی ملایمی دارد ولی می تواند به واکنش شدید ایران بیانجامد، بویژه که ایران می خواهد در هنگامه انتخابات ریاست جمهوری اش، آسیب پذیر به نظر نرسد. 

علی واعظ، مدیر برنامه ایران در گروه بین المللی بحران، می گوید: "شاید انتهای این کار به بدترین وضعیت ختم شود به این معنی که قطعنامه ملایمی است که آژانس را به اهدافش نزدیک نمی کند اما ایران را به واکنشی غیرسازنده تحریک خواهد کرد که تنها به تنش ها می افزاید."

واعظ افزود که هرچند آمریکا در مشورت های درونی این استدلال را کرده که هزینه های این کار بیشتر از دستاوردهای احتمالی آن است، اروپایی ها پافشاری دارند که عدم اقدام می تواند اعتبار شورای حکام را کمرنگ کند. اما پی جویی چنین مسیری، با اهرم فشار نهایی آژانس سروکار پیدا می کند یعنی ارجاع مسئله به شورای امنیت سازمان ملل، جایی که روسیه هرگونه قطعنامه ای علیه ایران را سد خواهد کرد. 

یک دیپلمات اروپایی گفت که فکر می کند قطعنامه محکومیت ایران، با حدود 18 تا 20 رای به تصویب برسد، یعنی کمتر از 26 رایی که در نوامبر 2022 به قطعنامه شورای حکام علیه ایران داده شد. 

دیدگاه
آخرین اخبار