الجزیره:

احمدی‌نژاد، لاریجانی را رد صلاحیت کرد

الجزیره نوشت: محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران، علی لاریجانی و سعید جلیلی پس از کشته شدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در سقوط هلیکوپتر در ماه گذشته، برای شرکت در انتخابات جدید ثبت نام کرده‌اند.

 

در ادامه گزارش الجزیره آمده است: احمدی نژاد که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ رئیس جمهور بود، روز یکشنبه، یک روز قبل از پایان دوره ثبت نام، همراه با ده‌ها نفر دیگر در وزارت کشور ثبت نام کرد.

این سیاستمدار که پس از دوره‌های جنجالی ریاست جمهوری خود تا حد زیادی کنار گذاشته شده بود، گفت که او فقط به دعوت مردم سراسر کشور برای نامزدی مجدد توجه می‌کند و مطمئن است که می‌تواند مسائل داخلی و بین المللی ایران را حل کند.

او در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد واکنشش در مورد رد صلاحیتش از نامزدی توسط شورای نگهبان - نهاد قانون اساسی که همه نامزد‌ها را بررسی می‌کند - با پوزخند گفت: سوالات سیاسی نپرسید.

احمدی نژاد در حالی که شناسنامه خود را در مقابل خبرنگاران بالا گرفت، گفت که این ساخت ایران است که طعنه‌ای به لاریجانی مبنی بر  تولد او در عراق است.

علی‌رغم اینکه آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران در سال ۲۰۱۷ از وی خواست تا دور بماند، او ثبت‌نام کرد و از نامزدی منع شد، اما تصمیم گرفت برای انتخابات ۲۰۲۱ ثبت نام نکند.

دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد با ضعف اقتصادی همراه با تورم و کاهش ارزش پول همراه با تنش‌های انفجاری بر سر برنامه هسته‌ای ایران که شاهد اعمال تحریم‌های چندجانبه بر این کشور بود، همراه بود. انتخاب مجدد او در سال ۲۰۰۹ جرقه اعتراضات را در سراسر کشور در میان ادعا‌هایی مبنی بر دستکاری در آرا برانگیخت.

ده‌ها نفری که برای نامزدی ریاست جمهوری ثبت نام کردند، سعید جلیلی، مقام ارشد امنیتی و مذاکره کننده سابق هسته ای، علی لاریجانی رئیس سه دوره مجلس شورای اسلامی، علیرضا زاکانی شهردار تهران و عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی، هستند.

جلیلی اکنون نماینده، ولی فقیه ایران در شورای عالی امنیت ملی است و از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ در اوج تنش‌ها پیرامون پرونده هسته‌ای، رئیس بوده است. او پیش از این سه بار نامزد ریاست جمهوری ناموفق بوده است.

لاریجانی، یک چهره محافظه‌کار و متعلق به خانواده‌ای قدرتمند، شاید تنها نامزد نسبتا میانه‌روی باشد که شانس کسب آرای قابل‌توجهی را دارد. علیرغم رد صلاحیت دفعه قبل، لاریجانی اولین چهره اصلی بود که نامزدی خود را اعلام کرد و روز جمعه در تهران با انتشار یک ویدیوی نمایشی حاوی نما‌های سینمایی از وی در کمپین انتخاباتی خود ثبت نام کرد.

پس از اینکه آخرین انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی کمترین میزان مشارکت را در تاریخ نزدیک به ۴۵ ساله جمهوری ایران به همراه داشت، انتظار می‌رود که حضور مردم در این رای گیری نیز موضوع چالش برانگیزی باشد.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران روز یکشنبه اعلام کرد که ۵۳.۴ درصد از مردم - در پاسخ به نظرسنجی انجام شده - گفته اند که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ ژوئن رای خواهند داد و ۲۸.۹ درصد همچنان در حاشیه هستند.

این رقم کمی بالاتر از ۴۸ درصدی است که رئیسی رئیس جمهور شد و بسیار بیشتر از مشارکت ۴۲ درصدی اعلام شده برای انتخابات مجلس در ماه مارس است.

شورای نگهبان قرار است از روز سه‌شنبه به مدت شش روز بررسی کاندیدا‌ها را آغاز کند و پس از آن فهرست اسامی کاندیدا‌های تایید صلاحیت شده ۲۰ خرداد اعلام می‌شود.

 

منبع: فرارو
دیدگاه
آخرین اخبار