ژاپن به فعالیت‌های موشکی کره‌شمالی اعتراض کرد

وزارت امور خارجه ژاپن اعلام کرد، توکیو به همراه سئول و واشنگتن معتقدند که پرتاب ماهواره توسط کره‌شمالی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است و از این کشور خواستند تا از برنامه‌هایش دست بکشد.

این وزارتخانه همچنین در بیانیه خود آورده است: «نمایندگان آمریکا، کره‌جنوبی و ژاپن بر این باورند که هرگونه پرتاب از سوی کره‌شمالی با استفاده از فناوری بالستیک نقض آشکاری قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود.»

به نقل از خبرگزاری تاس، این سه کشور همچنین تاکید کردند که به همکاری خود در حوزه امنیت ادامه می‌دهند. این در حالیست که کره‌شمالی به تشدید فعالیت‌های شناسایی و جاسوسی آمریکا و کره‌جنوبی علیه خود اعتراض دارد.

گارد ساحلی ژاپن گزارش کرد که کره‌شمالی از برنامه‌هایش برای پرتاب یک ماهواره در بازه زمانی ۲۷ مه تا چهارم ژوئن سال جاری میلادی به ژاپن اطلاع داده است. همچنین گارد ساحلی ژاپن مطلع شد که این پرتاب در مسیر دریای چین شرقی و جزیره «لوزون» در فیلیپین خواهد بود.

مناطقی که پیش‌بینی می‌شود موشک در آنها سقوط کند، خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن هستند. همچنین گارد ساحلی ژاپن به شناورهای خود هشدار داده است که هنگام عبور از این مناطق احتیاط کنند.

در ۲۱ نوامبر ۲۰۲۳، کره‌شمالی اولین ماهواره شناسایی خود به نام Malligyong-۱ را پس از دو تلاش ناموفق پرتاب و پس از آن، پیونگ‌یانگ قصد خود را برای راه‌اندازی سه ماهواره دیگر در سال ۲۰۲۴ اعلام کرد.

منبع: ايسنا
دیدگاه
آخرین اخبار