به مناسبت سالروز تولد مریم میرزاخانی در 22 اردیبهشت 1356

آهنگ معروف ایرانی با صدای دختر مرحوم مریم میرزاخانی، ریاضیدان مشهور ایرانی/ ویدئو

دختر مرحوم مریم میرزاخانی، ریاضیدان مشهور ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد در ویدئوی زیر، آهنگ معروف ایرانی را می خواند.

علی ضیا، مجری سابق تلویزیون، در سالروز تولد مریم میرزاخانی ویدیوی کوتاهی که از دختر ناز و قشنگش در فضای مجازی منتشر کرده است. لازم به ذکر است دختر ایشان در خارج از ایران زندگی می کند ولی با اینحال به این زیبایی و تسلط ترانه فارسی را خوانده است.

مریم میرزاخانی (22 اردیبهشت 1356 – 23 تیر 1396) ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. میرزاخانی در سال 2014 به دلیل کنش‌گری در زمینه «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آن‌ها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی اولین زن و ایرانی برندهٔ مدال فیلدز است. زمینهٔ تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک و هندسه سیمپلکتیک بود.

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برندهٔ مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های 1994 (هنگ‌کنگ) و 1995 (کانادا) شد و در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمرهٔ کامل را به دست آورد. وی نخستین دانش آموز ایرانی بود که دو سال مدال طلا گرفت. او سپس در سال 1999 مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال 2004 از دانشگاه هاروارد زیرنظر استاد کورتیس مک‌مولن، از برندگان مدال فیلدز، گرفت. از مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال 2005 از سوی نشریهٔ پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال 2013 و جایزهٔ کلی بود. وی از یازدهم شهریورماه 1387 (اول سپتامبر 2008) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات بود. پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود. سالروز تولد مریم میرزاخانی 22 اردیبهشت (دوازدهم مه) از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات نام‌گذاری شد.

 

حجم ویدیو: ۴.۲۰M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۰:۵۵ دانلود ویدیو
دیدگاه
آخرین اخبار