ناسا ایده‌های جدید را برای آوردن نمونه مریخ می‌پذیرد

ناسا ۱۰ پژوهش جدید را انتخاب کرده است تا راه جدیدی را برای آوردن نمونه مریخ به زمین پیدا کند.

برنامه «آوردن نمونه مریخ»(MSR) ناسا در ماه‌های اخیر پس از اینکه گفته شد طرح کنونی ۱۱ میلیارد دلاری آن هزینه بالایی دارد، با مشکلات متعددی روبرو شده است.

به نقل از ام‌اس‌ان، طرح ماموریت آوردن نمونه مریخ به پرتاب‌های متعدد به مقصد مریخ نیاز دارد تا در نهایت یک «وسیله نقلیه صعود به مریخ»(MAV) را روی سطح سیاره سرخ قرار دهد. در آنجا، مریخ‌نورد «استقامت»(Perseverance) یا بالگردهای کوچک مشابه بالگرد «نبوغ»(Ingenuity) ناسا نمونه‌های جمع‌آوری‌شده مریخ را می‌گیرند و آنها را در وسیله نقلیه صعود به مریخ قرار می‌دهند. سپس یک صعودکننده، نمونه‌ها را به مدار می‌فرستد تا یک فضاپیما آنها را جمع‌آوری کند و به سمت زمین ببرد.

این برنامه پرهزینه و بیش از حد جاه‌طلبانه به نظر می‌رسد. ناسا نیز همین طور فکر می‌کند. به همین دلیل است که ناسا ۱۰ پژوهش ارائه‌ شده توسط گروه‌های صنعتی و دانشگاهی را با هدف یافتن یک راه ساده‌تر برای بازگرداندن نمونه‌های سیاره سرخ به زمین انتخاب کرده است.

هفت مورد از این پیشنهادها یک قرارداد ۱.۵ میلیون دلاری را برای انجام دادن مطالعات ۹۰ روزه دریافت کردند. این در حالی است که مراکز پژوهشی خود ناسا، «آزمایشگاه پیش‌رانش جت»(JPL) و «آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز»(APL) سه مورد دیگر را بر عهده دارند.

برخی از شرکت‌کنندگان صنعت هوافضا مرتبط با پژوهش‌های انتخاب‌شده عبارتند از «لاکهید مارتین»(Lockheed Martin)، «نورثروپ گرومن»(Northrop Grumman)، «بلو اوریجین»(Blue Origin) و «اروجت راکت‌داین»(Aerojet Rocketdyne). شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) نیز پیشنهاد خود را با عنوان «فعال کردن آوردن نمونه مریخ با استارشیپ» ارائه کرد. «ایلان ماسک»(Elon Musk) بنیانگذار و مدیرعامل اسپیس‌ایکس بارها به طور علنی اعلام کرده است که موشک «استارشیپ»(Starship) طی پنج سال آینده در مریخ خواهد بود.

«بیل نلسون»(Bill Nelson) مدیر ناسا از ابتکار عمل برای یافتن راه‌های جدید آوردن نمونه‌های مریخ‌نورد استقامت به زمین تمجید کرد. نلسون در بیانیه آژانس گفت: آوردن نمونه مریخ، یکی از پیچیده‌ترین ماموریت‌هایی خواهد بود که ناسا انجام داده و بسیار مهم است که ما آن را با سرعت بیشتر، خطر کمتر و هزینه پایین‌تر انجام دهیم. من از دیدن چشم‌اندازی که این شرکت‌ها، مراکز و شرکا ارائه می‌کنند، در حالی که ما به دنبال ایده‌های جدید، هیجان‌انگیز و نوآورانه برای کشف اسرار بزرگ کیهانی سیاره سرخ هستیم، هیجان‌زده هستم.

نلسون پیشتر گفته بود که طرح کنونی آوردن نمونه مریخ آژانس بسیار پرهزینه است و به انتظار طولانی نیاز دارد. نلسون طی یک تله‌کنفرانس در آوریل ۲۰۲۴ گفت: نتیجه نهایی این است که ۱۱ میلیارد دلار بسیار زیاد و آوردن نمونه‌ها تا سال ۲۰۴۰ غیرقابل قبول است.

مریخ‌نورد استقامت ناسا در طول اکتشاف «دهانه جیزرو»(Jezero Crater) با عرض ۴۵ کیلومتر، ۱۰ لوله نمونه را از سطح مریخ جمع‌آوری کرده است. آخرین لوله‌ها در ژانویه ۲۰۲۳ داخل یک مخزن در سیاره سرخ قرار داده شدند.

دانشمندان امیدوارند که مواد موجود در لوله‌ها بتوانند اطلاعات مهمی را درباره مریخ آشکار کنند. شاید وسوسه‌انگیزترین اطلاعات این باشد که آیا مریخ تا به امروز میزبان حیات بوده است یا خیر.

منبع: ايسنا
دیدگاه
آخرین اخبار