پاسخ زلزله‌شناس ایرانی به حقه‌های پیشگوی ‌هلندی

زلزله‌شناس و محقق ایرانی در زمینه علوم زمین، به پیشگویی فرد هلندی درباره «درپیش بودن زلزله در ایران» واکنش نشان

عصر شنبه بعداز وقوع زلزله ۵ ریشتری در مرز غربی ایران _محل وقوع، آذربایجان بود_  بلافاصله خبر چند روز پیش درباره توییت فرد هلندی که درباره زلزله در ایران نوشته بود، در فضای مجازی بازنشر شد.

آن فرد‌ چند روز پیش در شبکه اجتماعی ایکس، نوشت: در روزهای ۲۰ و ۳۰ آوریل زلزله‌ای با قدرت ۶ تا ۷ ریشتر در شمال غرب ایران به وقوع می‌پیوندد.

 هر چند تاریخی که او مدعی شده بود، حدود ۱۱ روز از آن می‌گذرد، اما زلزله فرامرزی عصر امروز در نزدیکی اردبیل باعث شد آن توییت جلب توجه کند.

 دکتر علی بیت‌اللهی، زلزله‌شناس ایرانی ساعاتی پیش درباره «حقه‌هایی که افراد مختلف درباره پیش‌بینی‌‌زلزله‌ بکار می‌برند تا جلب توجه کنند»، به دنیای‌اقتصاد گفت: 

پیشگوها از «بازه زمانی» و «گستره وسیع جغرافیایی» برای القاء حرف‌های غیرعلمی خود درباره زلزله استفاده می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهند.

روزانه در ایران چندین زلزله خفیف و‌ با شدت‌های مختلف رخ می‌دهد و پیشگوها روی امواج این زمین‌لرزه‌ها سوار می‌شوند تا اینطور اثبات کنند که «زلزله‌ها را پیش‌بینی‌کرده بودند».

 دکتر بیت‌اللهی تاکید کرد، زلزله عصر امروز ارتباطی به پیش‌بینی فرد‌ هلندی ندارد‌ چون  «ریشه بروز زلزله، زمینی است نه آسمانی»!

 آنچه در زیر می‌آید، «پاسخ دکتر بیت‌اللهی به نگرانی‌های مرتبط با پیشگویی فرد هلندی است»:

آقای فرانک هوگر بیتس هلندی، بر مبنای وضعیت قرارگیری سیارات و اجرام آسمانی و با توجه به مکانیسم کشندی اجرام، پیش بینی زلزله بزرگی با محدوده بزرگای ۶-۷ در بازه زمانی ۲۹-۳۰ آوریل برای مناطقی از سرزمین ایران کرده اند. 

مبنای تفکر و استنتاج ایشان حرکت اجرام آسمانی و موقعیت قرارگیری زمین نسبت به آن هاست. 

این استنتاج فاقد پایه و مبنای علمی در جنبائی پوسته زمین است. مکانیسم تجمع تنشی که منجر به گسیختگی لایه های زمین و وقوع زلزله می گردد، درونی است نه آسمانی و لذا پیشگوئی هایی از این قبیل فاقد مبنای درستی هستند. 

 می دانیم که بصورت تناوبی کرات و سیاره ها و زمین در موقعیتی جذر و مدی قرار می گیرند که منجر به زمین لرزه نمی گردد که اگر اینگونه بود باید بطور تناوبی و پی در پی و نیز منظم زلزله های بزرگ رخ می دادند که اینگونه نیست. 

 در واقع بنظر می رسد مبنای کار ایشان اعلام عمومی یک احتمال بمراتب خیلی پائین که همیشه نیز وجود دارد، برای وقوع زلزله است، با این اندیشه که شاید رخ دهد که در آنصورت برای پیشگو ممکن است فواید عدیده ای داشته باشد و اگر هم رخ ندهد( نظیر اغلب پیش بینی های نادرست پیشین)، چون به خیر گذشته!!!کسی مواخذه اش نخواهد کرد.

 

دیدگاه
آخرین اخبار