توافق مهم ایران و ترکمنستان در حوزه گاز

تهران و عشق‌آباد توافق کردند که سالانه تا سقف ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان از طریق خاک ایران به عراق عرضه شود.

قرارداد سواپ گاز میان طرفین ایرانی و ترکمنستانی در پی مذاکره‌های فشرده انجام شده میان طرف‌های ایرانی و ترکمنستانی در مورد سواپ گاز ترکمنستان از طریق ایران به عراق، روز چهارشنبه، ۱۳ تیر امضا شد.

این قرارداد در مراسمی با حضور علی مجتبی روزبهانی، سفیر ایران در ترکمنستان و مقصد بابایف، رئیس کنسرن دولتی «ترکمن گاز» به امضا رسید.

در بیانیه مشترک مطبوعاتی که به همین مناسبت انتشار یافت، عنوان شده است که «ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول دوستی، حسن همجواری، احترام متقابل و مشارکت برابر، سال‌هاست که در حال توسعه روابط سودمند متقابل در صنعت گاز هستند».

طرفین همچنین اشاره کرده‌اند که تجربه مثبت فعالیت‌های مشترک در زمینه صادرات گاز ترکمنستان به ایران و از طریق خاک آن کشور به کشورهای ثالث، مبنای محکمی برای افزایش ظرفیت همکاری‌های دوجانبه در این زمینه است.

بر این اساس و به منظور استفاده هرچه بیشتر از فرصت‌های بزرگ جهت تعامل موثر در صادرات گاز، مذاکره‌هایی بین طرف‌های ترکمنستانی و ایرانی در تاریخ ۱۱ تا ۱۳ تیر ماه سال جاری در عشق‌آباد برگزار شد که طی آن طیف گسترده‌ای از موضوع‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و توافق‌های مربوطه حاصل شد.

براساس این قرارداد، مقرر شد سالانه تا سقف ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان براساس سازوکار سواپ، از طریق خاک ایران به عراق عرضه شود.

همچنین براساس توافقات انجام شده، شرکت‌های ایرانی خط لوله انتقال گاز جدیدی را به طول ۱۲۵ کیلومتر به همراه ۳ ایستگاه افزایش فشار گاز در خاک ترکمنستان احداث خواهند کرد که می‌تواند ظرفیت صدور گاز ترکمنستان به ایران را به ۴۰ میلیارد متر مکعب در سال افزایش دهد.

سواپ گاز میان ترکمنستان و ایران پیش از این در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ نیز به مقصد جمهوری آذربایجان انجام شده است.

منبع: میزان
دیدگاه
آخرین اخبار