رشد تجارت ایران و ترکیه / صادرات ایران عقب ماند

آمارهای ۵ ماهه ۲۰۲۴ حاکی از این است که تجارت ایران و ترکیه همچنان درحال‌توسعه بوده و با افزایش ۵ درصدی در این دوره زمانی به ۲.۳ میلیارد دلار رسیده است.

آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه، صادرات این کشور به ایران در ۵ ماهه امسال با رشد ۱۶ درصدی به یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلار رسیده و در مقابل، واردات این کشور از ایران با افت ۷ درصدی به ۹۶۰ میلیون دلار رسیده است.

ترکیه در ماه‌های ژانویه تا می ۲۰۲۳ بالغ‌بر یک میلیارد و ۱۵۱ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود؛ اما واردات ترکیه از ایران در پنج‌ماهه ۲۰۲۴ کاهش هفت‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و از یک میلیارد و ۳۸ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل به ۹۶۰ میلیون دلار در پنج‌ماهه ۲۰۲۴ رسیده است.

بر اساس این گزارش ترکیه در پنجمین ماه سال جاری میلادی ۲۸۵ میلیون دلار کالا به ایران صادر و ۲۶۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده است. صادرات ترکیه به ایران در ماه می با رشد ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و واردات این کشور از ایران نیز رشد ۲۰ درصدی داشته است. ترکیه در ماه می سال ۲۰۲۳ بالغ‌بر ۲۴۹ میلیون دلار کالا به ایران صادر و ۲۱۷ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

رشد تجارت ایران و ترکیه | صادرات ایران عقب ماند

منبع: همشهری
دیدگاه
آخرین اخبار