سودای دلالی مسکن تب جدید جامعه پزشکی

رئیس سابق مشاوران املاک گفت: بیش از ۴۰۰ پزشک در تهران مشغول فعالیت در بازار مسکن هستند.

در حالی که رکود بر بازار مسکن سایه افکنده و بسیاری از فعالان این حوزه با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند شاهد پدیده جدیدی در این بازار هستیم. رونق شغلی جدیدی که پزشکان را به سمت خود کشیده است.

شاید تا پیش از این کمتر کسی انتظار داشت که پزشکان به عنوان فعالان بازار مسکن شناخته شوند اما امروزه با یک پرس‌وجوی ساده از مشاوران املاک به راحتی می‌توان ردپای این قشر را در این حوزه مشاهده کرد.

در ادامه این مطلب به بررسی علل این موضوع و تبعات آن برای بازار مسکن خواهیم پرداخت.

مشاهدات میدانی از این موضوع حکایت دارد که در حال حاضر درصد بالایی از افرادی که در زمره فعالان صنف مشاوران املاک هستند یا در کار ساخت‌وساز و خرید و فروش املاک و مسکن پول‌های کلانی را جابه‌جا می‌کنند، دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر هستند.

سؤال این است: مگر ساخت مسکن حوزه تخصصی مهندسان معماری و عمران نیست؟ چرا باید افراد دیگری مانند پزشکان به خریدوفروش آن ورود کرده و به دنبال کسب سود از این بازار باشند؟ در پاسخ باید گفت چون سود بازار مسکن و دلالی این کالای اساسی غیرقابل چشم‌پوشی است! مشاهدات حاکی از آن است به طور مثال در منطقه میرداماد تهران گروهی از پزشکان با همکاری یکدیگر دفتر مشاور املاک دارند. البته این موضوع در سایر نقاط تهران هم شاهد مثال دارد.

البته باید اعتراف کرد بیشتر پزشکان در مناطق بالای شهر فعالیت می‌کنند و نمی‌توان دقیقاً مشخص کرد که حوزه فعالیت آن‌ها در خرید و فروش آپارتمان است یا زمین یا بیشتر ساخت‌وساز می‌کنند ولی آنچه مشخص است پزشکان ترجیح می‌دهند خود به این موضوع ورود کرده و اقدام به ساخت مطب دفتر اداری و واحد مسکونی کنند و سپس مازاد نیاز خود را به فروش برسانند تا از سود این بازار بهترین استفاده را کرده باشند.

رئیس اسبق اتحادیه مشاوران املاک درباره این موضوع اظهار کرده بود: بیش از ۴۰۰ پزشک در صنف مشاوران املاک تهران فعالیت دارند و این افراد همزمان با اشتغال در بخش طبابت در بخش واسطه‌گری ملک نیز فعالیت می‌کنند.

اما فارغ از علل و ریشه‌های این پدیده، آنچه مسلم است، ضرورت اتخاذ تدابیر و سیاست‌های لازم برای ساماندهی به این وضعیت و جلوگیری از تبعات منفی آن است.

نظام پزشکی به عنوان متولی اصلی امور پزشکان وظیفه دارد در این زمینه ورود کرده و با وضع قوانین و مقررات مناسب، مانع از فعالیت پزشکان در مشاغلی شود که مغایر با رسالت و تعهدات حرفه‌ای آنهاست.

از سوی دیگر دولت نیز باید با ارائه مشوق‌های لازم و ایجاد زمینه‌های اشتغال پایدار در حوزه پزشکی از مهاجرت پزشکان به بازارهای غیرمرتبط جلوگیری کند.

حضور پزشکان در بازار مسکن چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد؟

فعالیت پزشکان در بازار مسکن هم می‌تواند پیامدهای مثبت و هم منفی داشته باشد. از یک سو می‌تواند به افزایش نقدینگی در بازار و رونق معاملات منجر شود. پزشکان به دلیل تمکن مالی بالا، می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش مسکن انجام داده و به این ترتیب، به رونق بازار کمک کنند.

از سوی دیگر ممکن است منجر به افزایش قیمت مسکن و تشدید حباب در این بازار شود. حضور تقاضای جدید در کنار عرضه محدود، می‌تواند به افزایش قیمت‌ها و تشدید مشکلات متقاضیان واقعی مسکن، به خصوص اقشار کم‌درآمد، منجر شود.

همچنین ممکن است تمرکز پزشکان بر روی فعالیت‌های اقتصادی به جای تمرکز کامل بر امر طبابت به کیفیت ارائه خدمات درمانی لطمه بزند.

در نهایت این موضوع به مثابه زنگ خطری برای مسئولان ذیربط در حوزه سلامت و مسکن است تا با برنامه‌ریزی دقیق و اتخاذ تدابیر سنجیده، از تضییع حقوق مردم در هر دو بخش جلوگیری کرده و شاهد ساماندهی و رونق هر چه بیشتر این دو حوزه حیاتی در کشور باشیم.

دیدگاه
آخرین اخبار