الزام قانون جهش تولید مسکن به ۱۸ بانک برای پرداخت ۲۰درصدی تسهیلات مسکن

طبق قانون جهش تولید مسکن باید تمامی بانک ها ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به ساخت مسکن اختصاص دهند.

طبق قانون جهش تولید مسکن باید بانک ها ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به بخش‌ مسکن اختصاص دهند اما طبق بررسی های صورت گرفته و طبق گزارش های ارائه شده از ۱۸ بانکی که باید تسهیلات پرداخت کنند هنوز بسیاری از آن‌ها هیچ سهمی در پرداخت تسهیلات نداشته اند که این موضوع همواره در جلسات شورای عالی مسکن مورد تاکید رئیس جمهور و  وزیر راه وشهرسازی بوده است .

همچنین تا به امروز چندین بار سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص عدم همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات گفته اند بانک ها طبق قانون  جهش تولید مسکن باید قطعا در پرداخت تسهیلات ساخت برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن همکاری کنند که طبق بررسی ها به نظر می رسد در این زمینه همکاری نداشته اند و باید بانک مرکزی تذکرات لازم را به بانک ها  ارائه دهند.

در همین زمینه اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس  با بیان اینکه باید بانک‌ها همکاری‌های لازم را در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن داشته باشند تا روند و سرعت اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن افزایش یابد گفت: باید تمامی بانک ها پای کار بیایند و پرداخت تسهیلات ساخت مسکن تنها توسط  یک بانک نمی تواند پاسخگوی نیاز متقاضیان مسکن باشد.

وی افزود: در این زمینه بانک مرکزی باید طبق قانون و با توجه به ابزارهای قانونی که در این زمینه وجود دارد عمل کند و بانک ها را در پرداخت تسهیلات  مسکن همراه کند.

او گفت: طبق قانون جهش تولید مسکن اگر بانک ها در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن همکاری نکنند مشمول جریمه می شوند که اگر در این زمینه همچنان این عدم همکاری ادامه یابد از آن‌ها جریمه دریافت خواهیم کرد.

براساس این گزارش همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن زمینه ساز افزایش سرعت ساخت و در نتیجه ورود و مشارکت بیشتر متقاضیان این پروژه ها خواهد شد.

 

دیدگاه
آخرین اخبار