گشایش‌های دیپلماسی اقتصادی/ پای سرمایه گذاران ترک به کیش باز می‌شود؟

هیات اقتصادی کشور ترکیه پس از حضور در غرفه سازمان منطقه آزاد کیش در نمایشگاه بین المللی صادراتی اکسپو، با بازرگانانی از این کشور به کیش آمد.

بهبود روابط امور بین المللی در دولت سیزدهم به خصوص با کشورهای منطقه سبب شده تا سرمایه گذاران و بازرگانان این کشورها رغبت بیشتری برای حضور در ایران و سرمایه گذاری داشته باشند.

در همین راستا مدیران سازمان منطقه آزاد کیش نیز با درک صحیح از ظرفیت ایجاد شده در جزب سرمایه گذاران خارجی در تلاشند تا از هر فرصت برای دستیابی به این هدف بهره مند شوند؛ نمایشگاه بین المللی اکسپو و جلسات فشرده صورت اقتصادی با هیات‌های تجاری کشورهای مختلف در نهایت منجر به اعزام تیمی از بازرگانان کشور ترکیه به جزیره زیبای کیش در کمتر از یک هفته پس از این نمایشگاه شد.

آماده استقبال از تجار ترک در کیش هستیم

«مهدی ذوقی» مدیر توسعه تجارت و امور گمرکی منطقه آزاد کیش در گفت و گو با ایرنا با اشاره به مراودات اقتصادی ایران و ترکیه گفت: آماده حضور تجار و بازرگانان ترکیه در کیش هستیم؛ مبادلات بین دو کشور با معرفی پتانسیل‌های طرفین بالاخص به منظور تجارت و سرمایه‌گذاری، امری فزاینده خواهد بود.

وی با بیان اینکه دیپلماسی اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش برای بهبود سطح بازرگانی بین المللی و جذب سرمایه خارجی فعال است، اظهار کرد: هیات بازرگانان کشور ترکیه از گمرک این سازمان بازدید و با بسته‌های جذاب طراحی شده برای تسهیل و تسریع امور تجاری و گمرکی جهت صادرات و سرمایه گذاری آشنا شدند.

مدیر توسعه تجارت و امور گمرکی منطقه آزاد کیش ادامه داد: نکات مهمی از قبیل معافیت‌های واردات برای تولید و ایجاد ارزش افزوده و موارد تشویقی صادراتی برای بازرگانان ترک تشریح شد که با استقبال آنان همراه بود.

ذوقی با ابراز رضایت از جلسه مشترک پرسش و پاسخی برگزار شده با هیات اقتصادی ترکیه، بیان کرد: به منظور ترویج کالاهای برند مشهور و معتبر در تمام گروه‌های کالایی، تخفیفات و معافیت‌های پیش‌بینی شده برای ورود نمونه کالای مذکور و نمایش و عرضه کالا بصورت ETail در شوروم‌های جزیره زیبای کیش، پیشنهاد گالری برند ترکیه و استقرار میز تجاری فعال آن کشور در جزیره داده شد.

وی اقدامات تسریع کننده و تعرفه گذاری حداقلی واردات به منظور عرضه به بازار را از دیگر نکاتی دانست که مورد توجه هیات اقتصادی اعزامی از ترکیه قرار گرفت.

 

171126639

علاقه مندی ترک‌ها برای تشکیل میز تجاری در کیش

همچنین «اوزگور ساقلام» عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ترکیه در نشست مشترک با مدیران سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه کشور ایران و ترکیه همواره شریک تجاری و متحد خود در منطقه هستند، گفت: به استناد مرکز آمار کشور ترکیه، صادرات ما به ایران در سه‌ماهه نخست امسال با رشد ۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۸۱۷ میلیون دلار رسیده است که نشان دهنده نگاه مثبت و سازنده ترکیه به بازار ایران است.

وی کیش را مستعد سرمایه گذاری دانست و مدعی شد که در نشست مشترک برگزار شده در نمایشگاه بین المللی صادرات اکسپو در تهران، تجار و بازرگانان کیش علاقه مند به حضور در جزیره و بررسی ظرفیت‌های سرمایه گذاری در این منطقه شدند.

«اوزگور ساقلام» با ابراز شگفتی از زیبایی جزیره کیش اظهار کرد: جدا از زیبایی طبیعت در این جزیره، ما علاقه مند به بهره مند از شرایط ویژه این منطقه آزاد برای افزایش مبادلات تجاری هستیم.

وی دسترسی کیش به آب‌های آزاد، همجواری با کشورهای حاشیه خلیج فارس و جایگاه ژئوپلتیک آن را یک فرصت کم نظیر برای توسعه اقتصادی دانست.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ترکیه ادامه داد: شرایط گمرکی منطقه آزاد کیش بسیار جذاب است و ما علاقه مند برای تشکیل میز تجاری در کیش برای افزایش همکاری‌ها هستیم.

منبع: ایرنا
دیدگاه
آخرین اخبار