خرما پزان یک بازی با حاصل جمع منفی است

با گرم‌تر شدن مناطق گرمسیری آب و هوای سردتر معتدل‌تر می‌شود وضعیتی که توزیع فعالیت‌های اقتصادی را تغییر می‌دهد. برای مثال، کشاورزی را در نظر بگیرید. مناطقی از جمله آفریقای جنوبی و نیوزیلند می‌توانند در دهه‌های آینده برای کشت قهوه مناسب‌تر شوند. مناطق مناسب برای کشت بادام هندی و آووکادو نیز ممکن است گسترش یابد.

امروزه انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از اثرات افزایش دما احساس می‌شود. در نتیجه، رویداد‌های شدید آب و هوایی، خشکسالی و بالا آمدن سطح دریا‌ها باعث رنج و هزینه بسیار زیادی می‌شود. گرمای شدید باعث جان باختن حداقل ۱۳۰۱ نفر در حج امسال شده و بیش از هزار رکورد دما در ماه جاری شکسته شد. در برخی از نقاط جهان یک سیستم انرژی پاک‌تر و ایمن‌تر البته با روندی بسیار کُند در حال شکل گیری می‌باشد و در موارد دیگر فرصت‌های غیر منتظره‌ای به وجود می‌آیند.

با گرم‌تر شدن مناطق گرمسیری آب و هوای سردتر معتدل‌تر می‌شود وضعیتی که توزیع فعالیت‌های اقتصادی را تغییر می‌دهد. برای مثال، کشاورزی را در نظر بگیرید. مناطقی از جمله آفریقای جنوبی و نیوزیلند می‌توانند در دهه‌های آینده برای کشت قهوه مناسب‌تر شوند. مناطق مناسب برای کشت بادام هندی و آووکادو نیز ممکن است گسترش یابد. با گرم شدن دریا‌ها برخی از گونه‌ها از ماهی سی بس گرفته تا آنچوی به سمت شمال حرکت می‌کنند و برداشت ماهی را تغییر می‌دهند.

الگو‌های گردشگری نیز قرار است تغییر کنند. تجزیه و تحلیل کمیسیون اروپا در سال ۲۰۲۳ میلادی افزایش بازدید کنندگان از شمال اروپا به ویژه اسکاندیناوی را تحت سناریو‌های دمایی مختلف پیش بینی کرد، زیرا امواج گرما مقصد‌های مدیترانه‌ای که پیش‌تر مملو از گردشگر بودند را به طور فزاینده‌ای به گزینه‌هایی غیر قابل تحمل در تابستان تبدیل می‌کنند. در صورتی که ذوب شدن یخ‌های قطب شمال در بازه زمانی چندین دهه‌ای کاهش نیابد می‌تواند مسیر‌های کشتیرانی جهانی را دچار تغییر و تحول سازد که البته پیامد‌های زیست محیطی مهمی نیز برای جهان خواهد داشت.

کسب و کار و صنعت بار دیگر توانایی خود را در سازگاری با فرصت‌های جدید نشان می‌دهند حتی اگر علت آن ناگوار باشد. با این وجود، در اینجا هر سودی با حاصل جمع منفی است. به ازای هر تاکستان جدید در بریتانیا باغ‌های دیگری در شیلی وجود دارد که کارآمدی خود را از دست داده اند.

علیرغم آن که برخی گونه‌ها ممکن است در مناطق مختلف ظاهر شوند بسیاری از آن گونه‌ها به طور کلی از بین می‌روند. جزایر یونان و اسپانیا که زمانی در فصل تعطیلات پررونق بودند ممکن است با نرخ بیکاری بالایی مواجه شوند. بهره برداری از قطب شمال نیز ممکن است آلودگی را به گوشه دست نخورده دیگری از جهان سوق دهد. مهم‌تر از همه آن که تاثیر افزایش بی‌رویه دما در سراسر جهان بسیار زیاد است.

ابتکار عمل سیاستگذاری آب و هوا اخیرا هزینه عدم اقدام اقلیمی را تا سال ۲۱۰۰ میلادی به ارزش ۱۲۶۶ تریلیون دلار تخمین زده است. بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی جدید به نیمکره شمالی از جمله آمریکای شمالی، شمال اروپا و روسیه به ضرر کشور‌های کم درآمد نزدیک‌تر به خط استوا منتتقل خواهند شد. این تنها بر مسئولیتی که شمال جهانی ثروتمندتر در تامین مالی تلاش‌های جهانی برای رسیدن به اهدافی، چون به صفر رساندن انتشار آلاینده‌های کربنی، سازگاری با آب و هوا و امنیت غذایی برعهده دارد خواهد افزود. این مسئولیت شامل پشتیبانی از تکنیک‌های کشاورزی کارآمد، محصولات مقاوم در برابر آب و هوا و رفع کمبود مواد غذایی در سایر نقاط می‌شود هر فرصتی که برای اقدام پیش می‌آید نیز باید به طور پایدار اصطلاحا درو شود.

کشور‌های ثروتمندتر از پیامد‌های منفی تغییرات آب و هوایی در امان نیستند. آن کشور‌ها در حال حاضر شرایط آب و هوایی شدیدتر را تجربه می‌کنند. از دست دادن تنوع زیستی جهانی نیز تنها با افزایش دما انتظار می‌رود. این وضعیت تنها فشار مهاجرت کشور‌های در حال توسعه را تشدید می‌کند و با کمیاب شدن برخی مواد غذایی محصولات کشاورزی و سایر کالا‌ها قیمت‌ها نیز افزایش می‌یابند. تغییرات آب و هوایی ممکن است توزیع برخی از فعالیت‌های اقتصادی جهانی را تغییر دهد، اما کل جهان کماکان با پیامد‌های منفی آن مواجه خواهد بود.

منبع: فرارو
دیدگاه
آخرین اخبار